زیست شناسی
این وبلاگ جهت آشنائی شما با برخی مکانیسم های بدن انسان وسایر جانداران طراحی شده
قالب وبلاگ

مرکز ملی فلج اطفال

آزمایشگاه تشخیص کشوری فلج اطفال کار خود را از سال ۱۳۴۵ در بخش ویروس شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه تهران آغاز نمود. تشخیص ویروس پولیوی وحشی که در آن زمان در ایران نیز مانند تمامی کشورهای جهان مسبب فلج شل حاد در کودکان بود، از ابتدا هدف اصلی این آزمایشگاه بوده است.

 از سال ۱۳۷۵ که این آزمایشگاه در شبکه آزمایشگاههای پولیوی سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت، به عنوان تنها آزمایشگاهی که در ایران با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت به تشخیص ویروس پولیو می پردازد مطرح گردید. از آن تاریخ تاکنون نمونه های مدفوع کودکان مبتلا به فلج شل حاد زیر ۱۵ سال از سراسر ایران به این آزمایشگاه ارسال می شود و جداسازی، تعیین تایپ و سوش ویروس پولیو برروی آنها انجام می گیرد.

این آزمایشگاه از روشهای کشت سلولی و نوترالیزاسیون برای کشت و جداسازی ویروس پولیو از نمونه های مدفوع و تعیین تایپ ویروس استفاده می کند. همچنین روشهای ELISA ، RT-PCR و   Dot Blot Hybridization  برای افتراق داخل تیپی ویروس پولیو (تشخیص ویروس پولیوی سوش واکسن از سوش وحشی) بکار برده می شود. نتایج شناسایی ویروس پولیو در نمونه های بیماران فلج شل حاد به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز به سازمان بهداشت جهانی، دفتر منطقه مدیترانه شرقی ارسال می گردد.

به منظور اینکه آزمایشگاه تشخیص کشوری فلج اطفال در شبکه آزمایشگاههای پولیوی سازمان بهداشت جهانی باقی بماند، باید هر ساله آزمایشهای مهارت (Proficiency Tests)  را در ۳ مرحله  ۱)جداسازی و تعیین تایپ ویروس،   ۲)تشخیص ویروس پولیوی واکسن از وحشی توسط تست ELISA،  ۳) تعیین تایپ و تشخیص ویروس پولیوی واکسن از وحشی توسط تست RT-PCR  با موفقیت پشت سر بگذارد. همچنین هر ساله بازرس سازمان جهانی بهداشت برای تعیین کیفیت و مناسب بودن شرایط کار از آزمایشگاه بازدید می نماید و مجوز آزمایشگاه با توجه به امتیازات حاصله از انجام آزمایشهای مهارت و نتیجه بازرسی آزمایشگاه برای سال بعدی تمدید می شود. خوشبختانه آزمایشگاه تشخیص کشوری فلج اطفال تاکنون هر ساله این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته و مکرراً امتیاز ۱۰۰%  را در تمامی مراحل از آن خود کرده است.

با نزدیک شدن به ریشه کنی جهانی ویروس پولیوی وحشی، شناسایی پولیوویروسهای مشتق از واکسن (Vaccine Derived Poliovirus=VDPV) اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است. این ویروسها در حقیقت ویروس پولیوی واکسنی هستند که در بدن فرد واکسینه به علتی (ازجمله نقص ایمنی هومورال) مجال تکثیر مداوم یافته اند و با ایجاد موتاسیونهای متوالی، ویروس واکسن نوروویرولانس خود را دوباره بدست آورده و قادر به فلج کردن فرد واکسینه شده است. اگر پوشش ایمنی جامعه نسبت به ویروس پولیو کافی نباشد و واکسیناسیون بطور ناقص انجام شود، ویروس واکسن می تواند تکثیر مداوم خود را در بدن افراد مختلف ادامه دهد که نتیجه آن نیز ایجاد VDPV خواهد بود. تشخیص VDPV  از نظر سازمان بهداشت جهانی اهمیت بسیاری دارد و در حقیقت نشان دهنده دقت کار آزمایشگاه است. آزمایشگاه تشخیص کشوری فلج اطفال تاکنون توانسته است ۵ مورد VDPV را در کودکان دارای نقص ایمنی هومورال شناسایی نماید ولی خوشبختانه تاکنون شواهدی از گردش این ویروسها در جامعه مشاهده نشده است.

از دیگر فعالیتهای آزمایشگاه تشخیص کشوری فلج اطفال می توان به ارزیابی سطح ایمنی کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال نسبت به سه سروتایپ ویروس پولیو اشاره نمود. این کار در حقیقت برای سنجش کارایی واکسیناسیون فلج اطفال در ایران به دفعات انجام شده و با فواصل زمانی مشخص در مناطقی از کشور به آن نیاز باشد تکرار می گردد.

این آزمایشگاه علاوه بر تشخیص ویروس پولیو، تشخیص انتروویروسهای غیرپولیویی را نیز به عهده دارد و با توجه به نزدیک شدن به ریشه کنی ویروس پولیوی وحشی در سراسر جهان و افزایش اهمیت تایپهای مختلف انتروویروسهای غیرپولیویی در ایجاد فلج شل حاد، درصدد گسترش این قسمت می باشد.

مهار دائم فلج اطفال : داستان تصویری


کودکان معلول به واسطه ی فلج اطفال به یک مدرسه ی توان بخشی در دهلی نو می روند. هند یکی از چهار کشوری است که ویروس فلج اطفال در آن هنوز ریشه کن نگشته. بیش از 670 مورد ابتلا به این بیماری در سال 2006 در آن جا گزارش شده.
عکس از ژان مارک ژیبو


گالری عکس


شارلین پورتر

در تاریخ پزشکی، فقط یک بیماری با تلاش های انسان ریشه کن گردیده است. و آن بیماری مهلک آبله است، که به عنوان بلای جان انسان ها، در سال 1980 ، ریشه کن شد. این دستاورد را یک واکسن به ارمغان آورد.
از سال 1988، عملیات گسترده ای آغاز شده تا جهان را از یک بیماری مهلک دیگر برهاند، و باز این بار هم یک واکسن است که انسان ها را از شر ویروسی که تا این حد موجب بدبختی ان ها شده، خلاص خواهد کرد. شارلین پورتر مدیر مسئول نشریه ی مسائل جهانی است.در روز ملی ایمن سازی سال 2003،یک طفل هشت ماهه واکسن فلج اطفال را در مرکز بهداشتی کابل در افغانستان دریافت می کند. در همان سال، حدود 415 میلیون کودک در 55 کشور واکسن فلج اطفال را در یافت کردند. عکس از آسوشیتد پرس/ ریچارد وژل


ابتکار عمل ریشه کن سازی جهانی فلج اطفال (GPEI) شبکه ی وسیعی از کارشناسان، منابع، و داوطلبان را گرد آورده، تا عملیاتی جهانی را برای مقابله با ویروس کشنده ای که می تواند در عرض فقط چند ساعت کودک یا نوجوانی را فلج کرده، و به مرگ یا معلولیت دائم او منجر شود، شروع کند. این گسترده ترین ابتکار عمل بهداشتی است که تا به حال در جهان به مورد اجرا گذاشته شده.
این عملیات 18 ساله به طور منظم با موفقیت روبرو بوده است. فلج اطفال، در اواخر دهه ی 1980 در 125 کشور شیوع یافت؛ در حال حاضر، این ویروس فقط در چهار کشور جهان بومی شده است-در طبیعت یافت می شود.بیست سال پیش، حدود 350,000 تن هر ساله مبتلا به فلج اطفال می شدند. در سال 2006، فقط 1985 مورد فلج اطفال گزارش شد. در این سال، نسبت به دهه ی 1980، پیشرفت های زیادی حاصل شده است، اما هدف اصلی، یعنی ریشه کن سازی آن را نیز نباید فراموش کرد. موارد ابتلا به این بیماری در سال 2006 ،بیشتر از
تعداد آن در اولین سال های دهه که موارد ابتلا 880 مورد گزارش شده بود، می باشد.
ده ها هزار مددکار بهداشتی، داوطلبان، روستا نشینان و والدین باید دست به دست هم داده و با کفایت تمام اطمینان حاصل کنند که هر کودک تعداد وعده های لازم این واکسن را برای پیشگیری دریافت کند. منظور از هر کودک ، تک تک کودکانی هستند که فردا متولد می شوند، یا ماه دیگر یا سال دیگر ونیز سال های بعد از آن.
تأمین سلامتی کودکان، هدفی است که باید مانند برنامه ریزی های سیاسی یا نظامی، با دقت هر چه تمام برنامه ریزی شود.
روز ایمن سازی ملی ، روزهایی هستند که در کشورهایی که فلج اطفال هنوز ریشه کن نشده، برنامه ی واکسیناسیون برگزار می شود. متخصصان بهداشت عمومی و هزاران تن از داوطلبان، خروار ها واکسن و دیگر تجهیزات را به دور افتاده ترین مناطق منتقل می کنند، تا اطمینان حاصل کنند که تمام کودکان زیر پنج سال چند قطره از واکسنی که آن ها را از این بیماری خلاص می کند، دریافت کرده باشند. در سال 2005، طی عملیاتی که فقط چند روز به طول انجامید، 400 میلیون کودک، در 49 کشور واکسینه شدند.
دیپاک کاپور ، رییس کمیته ی ملی فلج اطفال متعلق به روتاری بین المللی در هند، گفت، "این مسئولیتی خیلی خیلی خیلی عظیم است." روتاری سازمانی غیر انتفاعی و بین المللی است که اولین بار ریشه کن سازی جهانی فلج اطفال را مطرح نمود. این سازمان، از سال 1985 در حال همکاری با سازمان های جهانی بهداشت می باشد و با تعهد 1.2 میلیون از اعضای خود در سراسر جهان، در این عملیات پیشقدم گشته است.
دکتر کانوالجیت سینگ ، یکی از مقامات پزشکی شرکت کننده در پروژه ی ملی مقابله با فلج اطفال در هند، که ده سال است با برنامه ی روز ملی ایمن سازی هم همکاری دارد گفت، " غالب واکسن زن ها امیدوار و مصمم هستند. حال و هوای جایگاه های مخصوص توزیع واکسن آکنده از شادی و خوشحالی است، در این جا ها از پرچم ها و پارچه نوشته های رنگی استفاده می کنند و کودکان بازی می کنند و همشیرگان کوچکتر خود را برای واکسیناسیون می آورند."


هنگام روز ملی ایمن سازی در استان بهار هند در سال 2006،کودکان به دور دکترسینگ ازدحام کرده اند. در طول یکی از عملیات ایمن سازی، دکتر سینگ باید از روی دو شاخه از رود کوزی با قایق رد می شد، 15 کیلومتر از دشت های آب گرفته را پیاده طی می کرد و باز پیاده ، از سه ریزابه که سطح آب آن ها تا زانو و گاه تا حد سینه اش می رسید (قد او یک متر و هشتاد است) می گذشت. عکس از کانوالجیت سینگاگر کودکان به جایگاه ها و مراکز مخصوص واکسیناسون مراجعه نکنند، تیم های واکسیناسیون، خانه به خانه می روند تا اطمینان حاصل کنند به همه ی کودکان دسترسی داشته اند. کاپور می گوید، "این تجربه ای هیجان انگیز است و گاهی نیز ناخوشایند. گاهی از ما استقبال خوبی می کنند و از راه طولانی که آمده ایم قدر دانی می شود." اما کاپور با والدینی نیز مواجه شده که از واکسینه کردن کودکانشان رضایت ندارند، و از این گونه تیم ها استقبالی نمی کنند. برخی والدین کودکان خود را از دست واکسیناسیون پنهان می کند و می ترسند بلایی به سر بچه بیاید.
این ترس های بی اساس در خیلی از مناطق دیده می شود، اما و قتی موقعیتی مشابه در سال 2003 در نیجریه پیش آمد، این عملیات متوقف ماند.
بوسویی اونابولو ، معاون سازمان ملی فلج اطفال ، وابسته به روتاری بین المللی نیجریه می گوید، " در بعضی روستا ها، رهبران و ریش سفیدان می گفتد که واکسیناسیون برای کودکانتان ضرر دارد."
این ویروس به سرعت در میان جمعیتی که از استفاده از آن سر باز زده بود شیوع پیدا کرد. در سال 2004، تعداد موارد فلج اطفال در نیجریه به دو برابر رسید، و در 21 کشور دیگر که قبلا ً این ویروس را ریشه کن کرده بودند، گزارش دادند که بیماری از نو شیوع یافته است، و این مربوط به بی توجهی به آن در نیجریه می شد.
در پی بحث ها و مذاکرات مفصل، واهمه ها از زدن واکسن رو به کاهش رفت، و در ماه اوت سال 2004 عملیات واکسیناسیون گسترده ای آغاز شد که تا به امروز، به صورت دوره ای تکرار می گردد. اما مبارزه ی نیجریه با فلج اطفال به سال 2006 پایان پذیرفت، در آن سال، تعداد موارد این بیماری 1000 مورد و تقریبا ً 40 برابر از سال 2000 بیشتر بود.
اونابولو گفت، "ما کم کم به جلو می رویم و فکر می کنیم که ریشه کن سازی فلج اطفال به زودی در این کشور تحقق خواهد یافت. ما استطاعت حرام کردن و دور ریختن این همه زحمت و فعالیت را نداریم، داریم؟"
واکسن به عنوان نقطه ی عطف: سالک، سابین ، و فلج اطفال


2. به افتخار پیشتازان واکسن پولیو، تمبر یادبودی در سال 2006 چاپ شد

فلج اطفال از زمان های بسیار قدیم انسان ها را مبتلا کرده است، و موجب تحلیل عضلانی، فلج و حتا مرگ گردیده. در سال های دهه ی 1940 ، دانشمندان در یافتند که این ویروس در سه گونه بافت می تواند رشد کند. جوناس سالک، محقق و فیزیکدان آمریکایی ، این ویروس را با فرمالدیید کشته و واکسن آن را تولید کرد. در سال 1954 ایالات متحد در اقدامی فراگیر این واکسن را در تمام کشور و بر روی هزاران تن از شاگردان مدرسه آزمایش کرد. در آن چه به نام حادثه ی کاتر معروف شد، 200 تن از این کودکان به فلج مبتلا شده و 11 تن از آنان جان خود را از دست دادند. تمام این موارد شامل واکسن هایی می شد که ساخته ی یک کارخانه ی دارو سازی بود. استاندارد های تولید دقیق تر در پیش گرفته شد و واکسیناسیون با موفقیت روبرو گردید؛ و نتیجه این شد که تعداد کودکان مبتلا به فلج اطفال افت چشمگیری کرد.
واکسن ساخته ی سالک از ویروس کشته شده گرفته می شد، آلبرت سابین، فیزیکدان لهستانی آمریکایی این واکسن را از ویروس زنده، یعنی با استفاده از شکل زنده و تضعیف شده ی آن، تولید کرد . واکسن سالک در آمریکا به کودکان تلقیح شد و و اکسن سابین در سال 1059 در آزمایش سازمان جهانی بهداشت به کودکان در اتحاد شوروی داده شد. از آن جا که تولید ان ساده بوده و در عوض تلقیح، می شد از طریق دهان آن را خوراند-معمولا چند قطره روی یک تکه قند- واکسن سابین به زودی با استقبال زیادی در جهان روبرو گشت. استفاده ی مستمر و هماهنگ از واکسن های سالک و سابین، باعث شده که فلج اطفال در غالب کشور های جهان ریشه کن گردد.

الیزابت فی، دارای درجه ی دکترا، مؤسسات ملی بهداشت

موضوعات مرتبط: فلج اطفال(پولیومیلیت)
[ یکشنبه پنجم آبان 1387 ] [ 13:47 ] [ امین ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای آشنائی با برخی مکانیسم های بدن انسان وسایر جانداران طراحی شده امیدوارم استفاده ی سالم و کافی را از این وبلاگ ببرید.(نظر یادتون نره) البته اگر شما دوستان عزیز فکر می کنید مطلبی که متانسب با موضوع وبلاگ می باشد دارید به این آدرس ایمیل کنیدMortal_20@yahoo.com
" با تشکر مدیر وبلاگ"


موضوعات وب
امکانات وب
http://www.lazem.ir/site_gallerycode.php
ایران رمان